Copywrong.pl

MENU


Najnowsze wpisy


Kategorie


Tagi


Meta


Copywrong.pl

Spotify pozwane o zaległe tantiemy.

Łukasz DraszczykŁukasz Draszczyk
Spotify w kłopotach. Najpopularniejszy muzyczny serwis streamingowy (60 milionów płacących subskrybentów), został właśnie pozwany o zaległe tantiemy.

Wixen – przedsiębiorstwo z siedzibą w Kaliforni, zajmujące się pobieraniem tantiem w imieniu takich artystów jak Tom Petty, Neil Young, Janis Joplin (w tym przypadku raczej w imieniu jej spadkobierców…) zarzuca w pozwie, że Spotify uzyskało prawa do korzystania z kompozycji (utworów) w postaci ponad 10 tysięcy piosenek, ale nie do ich nagrań (czyli najprawdopodobniej fonogramów). Powód podkreślił, że w świetle amerykańskiej ustawy o prawie autorskim, do każdej piosenki przysługują dwa prawno-autorskie roszczenia – jedno odnoszące się do nagrania (fonogramu), drugie do kompozycji (utworu muzycznego). Wixen tytułem odszkodowania żąda zapłaty przez Spotify 150 000 dolarów za każdą piosenkę, a pozew obejmuje ponad 10 000 utworów.

Jak podaje The Guardian, to nie pierwsza sprawa sądowa tocząca się przeciwko Spotify. W przeszłości firma m.in. zawarła ugodę na mocy której wypłaciła 3 drobnym wydawcom muzycznym łącznie kwotę ponad 43 milionów dolarów. Przeciwko Spotify w toku są jeszcze dwa procesy wytoczone w lipcu 2017 r.


*Zdjęcie tytułowe: „Spotify”, autor: Jon Åslund, źródło: Flickr (udostępnione na licencji: Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0))