Copywrong.pl

MENU


Najnowsze wpisy


Kategorie


Tagi


Meta


Radiohead zarzuca Lanie Del Rey plagiat piosenki Creep (i pozywa?)

"Whatever makes you happy, whatever you want..."

Łukasz DraszczykŁukasz Draszczyk

Zaczęło się od twittu

7 stycznia 2018 r. na Twitterze Lana Del Rey opublikowała następującą wiadomość:

It’s true about the lawsuit. Although I know my song wasn’t inspired by Creep, Radiohead feel it was and want 100% of the publishing – I offered up to 40 over the last few months but they will only accept 100. Their lawyers have been relentless, so we will deal with it in court.

Piosenkarka informuje o pozwie jaki zespół Radiohead miał skierować przeciwko niej. Jednocześnie oświadcza, że jej piosenka (chodzi o utwór „Get Free” z ostatniego albumu „Lust for Life”) nie była inspirowana utworem „Creep” (pochodzącym z płyty „Pablo Honey”), ale Radiohead uważa inaczej i żąda 100% zysków z tego tytułu. Lana w toku negocjacji zaoferowała do 40% ale Radiohead usatysfakcjonuje tylko 100%. Ich prawnicy okazali się nieugięci, więc Lana ma zamiar rozwiązać spór na sali sądowej.

Rzeczywiście utwór „Get Free” nawet dla takiego analfabety muzycznego jak ja wydaje się podobny czy nawet bardzo podobny do „Creep”. Moja koleżanka z pracy (skończona szkoła muzyczna), którą w tym miejscu serdecznie pozdrawiam ;), po usłyszeniu obu utworów stwierdziła po prostu: „przecież to jest ta sama piosenka…”

Smaczkowi całej sprawie dodaje fakt, że „Creep” był (co najmniej) inspirowany innym utworem – piosenką zespołu The Hollies pod tytułem „Air That I Breathe”:

Po premierze albumu „Pablo Honey”, na którym znalazł się między innymi „Creep”, Radiohead zostali pozwani przez autorów „Air That I Breathe” – Mike’a Hazelwooda i Alberta Hammonda. W rezultacie, Radiohead uznał powodów za współtwórców piosenki „Creep”. Otrzymali również część tantiem należnych za ten utwór (wysokości nie ujawniono).

To jest ten pozew czy go nie ma?

Wydawca grupy Radiohead zaprzecza istnieniu pozwu. Potwierdza natomiast, że od sierpnia ubiegłego roku toczą się rozmowy z przedstawicielami Lany Del Rey. Reprezentanci Radiohead są przekonani, że w wersach „Get Free” wykorzystano elementy muzyczne pochodzące z wersów „Creep”, dlatego zażądali aby autorzy „Creepa” zostali uznani (za współtwórców „Get Free”).

Teraz pozostaje czekać na dalszy rozwój wydarzeń…

Mnie nasunęła się w związku z tą sprawą jeszcze następująca refleksja. Dzięki całemu temu „zamieszaniu” część fanów Lany Del Rey, którą większość stanowi za pewne młode pokolenie, dowie się o istnieniu piosenki „Creep” ;-). W ogóle w latach 90 powstała cała masa świetnej muzyki, którą warto poznać :-).